E-wolontariat – działaj przez Internet

E-wolontariat – działaj przez Internet

Czy wiesz, że możesz zostać wolontariuszem, nie wychodząc nawet z domu? Możesz pomagać organizacjom z całego kraju (a nawet świata) poprzez e-wolontariat. Wystarczy, że masz komputer i dostęp do Internetu.

E-wolontariat – czym się różni od tradycyjnego wolontariatu?

E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu. I to w zasadzie cała różnica.

A podobieństwa?

Podobnie jak w przypadku wolontariatu tradycyjnego, jest to nieodpłatne działanie na rzecz organizacji. Możesz pomagać też osobom fizycznym lub grupom nieformalnym (choć w tym przypadku nie jest to wolontariat w świetle ustawy).

E-wolontariat również wymaga motywacji i chęci działania na rzecz innych.

Wbrew temu, co się może wydawać, wcale nie zajmuje mniej czasu. No, chyba że odliczysz minuty na dojazd do siedziby organizacji. Wciąż jednak musisz wygospodarować dość czasu, by wykonać zadanie.

 

Dlaczego e-wolontariat?

Jakie zalety ma e-wolontariat?

Po pierwsze – jeśli z różnych względów nie masz możliwości bycia wolontariuszem w swojej okolicy (np. trudności z dojazdem) – e-wolontariat daje Ci tę możliwość.

Po drugie – znosi bariery geograficzne. Możesz współpracować z organizacją, która działa po drugiej stronie Polski, a może nawet na zupełnie innym kontynencie.

Po trzecie – pozwala Ci szerzej rozwijać zdolności. Chcesz się sprawdzić w tworzeniu bloga albo logotypu? Wystarczy, że zajrzysz na platformę e-wolontariatu i wyszukasz odpowiednie ogłoszenie. Link do takiej platformy znajdziesz na końcu wpisu.

Po czwarte – pomagasz wtedy, kiedy możesz i chcesz. Jeśli nie masz wiele czasu, możesz zdecydować się na jedno krótkie zadanie, które zajmie Ci nawet kilkanaście minut.

 

Mikrowolontariat

W ramach e-wolontariatu możesz wykonywać zadania długoterminowe, takie jak zarządzanie stroną internetową.  Ale jest też możliwy mikrowolontariat – krótkie zadania, które zajmą Ci od kilkunastu minut do kilku godzin. Być może nie możesz zaangażować się na kilka tygodni, ale od czasu do czasu trafia Ci się parę wolnych godzin. Zamiast marnować ten czas bezproduktywnie – dlaczego by komuś nie pomóc?

 

Co możesz robić jako e-wolontariusz?

Tak naprawdę nie ma określonej listy zadań – zależą one od potrzeb i pomysłowości organizacji. Są jednak przykładowe działania, w których e-wolontariat sprawdzi się znakomicie. Niektóre wymagają pewnej wiedzy w danym temacie, ale do wielu z nich wystarczy podstawowa obsługa komputera.

Przykładowe zadania, które możesz wykonywać, to:

e-wolontariat - przykładowe zadania

 

Jak zostać e-wolontariuszem?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na dwa pytania:

Co Cię interesuje?

Ochrona przyrody, pomoc w nauce, a może wspieranie najbiedniejszych? Pomyśl, co jest dla Ciebie ważne, komu chciałbyś pomóc, co chciałbyś zmienić w swoim otoczeniu.

Jakie są Twoje umiejętności i mocne strony?

W czym jesteś dobry? Co potrafisz? Czego się uczysz – w szkole, na studiach, na kursie? Jakie zadania już robiłeś?

Nic nie stoi na przeszkodzie, byś połączył e-wolontariat ze swoimi planami kariery. Wręcz przeciwnie – wolontariat to świetny sposób, by zdobyć doświadczenie.

 

Kolejny krok to znalezienie inicjatywy, która pozwoli Ci wykorzystać swoje zdolności. Przejrzyj projekty, o których pisze portal E-wolontariat.pl lub zarejestruj się na platformie TuDu.org.pl i poszukaj ofert organizacji.

 

Więcej informacji

Interesuje Cię taki wolontariat? Zajrzyj na stronę E-wolontariat.pl.

Więcej informacji znajdziesz także w Podręczniku e-wolontariatu