Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Co zyskuje wolontariusz? Czy w ogóle warto nim zostać? Istnieją przynajmniej cztery bardzo dobre powody.

Wolontariusz - powody, aby nim zostać

Zdobywasz nowe doświadczenia

Wolontariat wnosi nowe doświadczenia, które pozwalają Ci się rozwijać. Być może podejmiesz wyzwania, o których nawet byś wcześniej nie pomyślał, że możesz dać im radę.

Być może zyskasz zupełnie nowe spojrzenie na siebie, dostrzeżesz nowe możliwości. Dowiesz się, jakie są Twoje mocne strony, w jakich zadaniach czujesz się najlepiej.

 

Poszerzasz swoje CV

Jeśli masz w perspektywie poszukiwanie pracy, podczas rekrutacji na pewno chcesz się zaprezentować jako aktywny pracownik. Taki, który potrafi radzić sobie w różnych sytuacjach. Wolontariat to świetny sposób na zdobycie nowych kompetencji – takich jak praca zespołowa, rozwiązywanie problemów, komunikacja, kontakt z ludźmi i wiele innych.

Co więcej, wpis o wolontariacie w CV pokazuje, że nie jesteś leniwy i interesuje Cię pomaganie innym. To dobry sygnał dla przyszłego pracodawcy.

 

Poznajesz nowych ludzi

Jako wolontariusz stykasz się z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania i poglądy. Masz szansę zawrzeć cenne przyjaźnie na kolejne lata.

Jeśli wolontariat jest związany z Twoją branżą (np. kultura, sport), masz szansę poznać wiele osób z tego obszaru. Przestajesz być anonimowy w środowisku. A jeśli sprawdzisz się w roli wolontariusza – najpewniej będą o Tobie pamiętać, gdy pojawią się nowe możliwości.

 

Pomagasz innym

To właściwie powinien być punkt nr 1. Jako wolontariusz pokazujesz, że świat wokół nie jest Ci obojętny i że chcesz dodać coś od siebie, coś w nim zmienić.

Najprawdopodobniej odkryjesz, że kiedy pomagasz innym – Ty również zyskujesz. Coś o wiele cenniejszego niż pieniądze.

 

Jakie prawa i obowiązki ma wolontariusz?

Jak zostać wolontariuszem?